Nagietek lekarski
Nagietek lekarski rośnie dziko od obszarów Morza Śródziemnego po Iran, uprawiany jest w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Jako roślina ozdobna, miododajna i lecznicza był znany i ceniony już w starożytnym Egipcie. W Polsce często uprawiany jest w ogródkach jako roślina ozdobna.

Nagietek jest rośliną jednoroczną o wzniesionych, rozgałęzionych i soczystych łodygach, których wierzchołki zakończone są pojedynczymi, żółtymi lub pomarańczowymi koszyczkami kwiatowymi. Cała roślina jest lekko owłosiona i posiada gruczoły wydzielnicze, które nadają jej balsamiczny zapach.

Surowcem leczniczym są całe koszyczki kwiatowe lub płatki, które zbiera się w lipcu, w czasie suchej, słonecznej pogody, a następnie suszy na powietrzu, w cieniu lub w suszarniach. Wysuszone kwiaty są ciemnożółte lub pomarańczowe, mają charakterystyczny aromat i gorzkawy smak. Do sporządzania preparatów farmaceutycznych stosuje się pranalewkę ze świeżych płatków kwiatostanu.

Nagietek zawiera karoteny, saponiny, żywicę, śluz, olejek eteryczny, kwasy organiczne, mangansaponiny, pochodne kwasu oleinowego, alkohole triterpenowe, karotenoidy i flawonoidy. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowo, żółciopędnie i moczopędnie.

Zewnętrznie stosuje się wyciągi i preparaty z nagietka jako środki aseptyczne, przeciwzapalne, gojące rany w zmianach ropnych na skórze, zapalenie skóry, odmrożenia, oparzenia, czyraki, stany zapalne odbytu i kobiecych na-rządów rodnych. Nagietek posiada zdolność wiązania związków toksycznych, przyczynia się przez to do odtrucia organizmu i w konsekwencji do wzmocnienia sił obronnych ustroju, skutecznie łagodząc lub wręcz hamując przewlekłe procesy chorobowe.

Aby terapia nagietkiem była najskuteczniejsza najlepiej sięgnąć po gotowe preparaty dostępne w aptece, opracowane w laboratoriach badawczych FARMINY, sporządzone z zastosowaniem pranalewki pochodzącej z ekologicznie czystych rejonów Francji. Na choroby skóry, problemy dermatologiczne, odmrożenia, trudno gojące się rany, odleżyny, żylaki - proponujemy niezawodną MAŚĆ NAGIETKOWĄ z FARMINY. Natomiast HEMOCAL to czopki nagietkowe wspomagające leczenie hemoroidów, stanów zapalnych i świądu odbytu, polecany przy pęknięciach i trudno gojących się uszkodzeniach błony śluzowej. Szczególnie zaś polecamy VAGICAL - przeciwzapalne gałki dopochwowe, wskazane w leczeniu upławów i stanów zapalnych pochwy, który otrzymał prestiżową Nagrodę Zaufania ZŁOTY OTIS.

O produkcie
Charakterystyka produktu
INTYMNE STANY ZAPALNE I UPŁAWY
DLACZEGO VAGICAL?
JAK DZIAŁA VAGICAL?
ZASTOSOWANIE
VAGICAL - Twój przyjaciel w podróży
Nagietek lekarski
Dowiedz się więcej...
Interakcje? Bez obaw!
 

Przed uzyciem zapoznaj sie z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania,
dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące
stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.